ТАЙЛАНД – СТРАНАТА НА УСМИВКИТЕ: 5. Не пропускайте разходките до островите и масажа!

ТАЙЛАНД – СТРАНАТА НА УСМИВКИТЕ

Вижте всички статии от поредицата „ТАЙЛАНД – СТРАНАТА НА УСМИВКИТЕ“ тук.

Класически тайландки масаж

 

5. Не пропускайте разходките до островите и масажа!

Едно от предпочитаните забавления по време на ваканцията в Тайланд е еднодневната екскурзия до някой от тропическите острови. От Патая – на Кораловия остров Koh Larn, от Пукет – на остров Пи Пи. До тях се стига с моторна лодка. Много е хубаво, особено на плажа Мая бей на остров Пи Пи, където е сниман филма „Плажът” с Леонардо ди Каприо. Къпане, гмуркане и шнорхелинг, снимки на пясъка и пр., в Koh Larn и разходка с лодка с прозрачно дъно, за да видим живи корали, а после в спретнат ресторант на плажа – рибка, морски дарове, студена бира…

И емоции от рода на тази, която ни поднесе на Кораловия остров един търговец на колани. Идва при нас, предлага по 10 долара парчето, коланите били от крокодилска кожа, пали ги с огън от запалката си – да видим, че са много качествени… В магазин до хотела ни същите на вид колани са с в пъти по-висока цена и сертификат за качество. Май чичото ни пробутва ментета! Търговията не потръгва и тогава следва обичайният въпрос откъде сме. България нищо не му говори, както на милиони негови съотечественици и хора от други краища на планетата. Тогава чертаем на пясъка карта, от която господинът разбира единствено… Турция. И хоп, възкликва: „Турция? Наим Сюлейманоглу?” Направо ни хвърли в тъча! Нерде иконата Стоичков, която все пак голяма част от света я познава, нерде ситния щангист Наим, избягал в южната ни съседка по времето на възродителния процес. Беше страхотен спортист, само дето му лепнаха несвойственото име… Наум Шаламанов…

За същия коралов остров край Патая записахме екскурзия и през януари 2016. Щеше да е много емоционално отново да преживеем онези приятни часове сред природата, както преди 17 години. Да срещнем пак някоя капия като търговеца на колани. Първо ни отведоха с лодка-бързоходка на една платформа навътре в морето, откъдето излитаха на всеки 15 секунди парашути. За парасейлинг има много мераклии и особено от южнокорейците, които бяха източили дълга опашка, за да се израдват на тази атрактивна „небесна разходка”. А че лодката наистина беше бързоходка, пръст има водачът й, който се беше маскирал като нинджа и караше така бясно, че лодката подскачаше и се удряше във вълните, сякаш препуска по бетонова писта. От тия подскоци щяха да ми хвръкнат бъбреците!

Кораловият остров обаче се оказа пълно разочарование. Да оставим това, че коралите отдавна са унищожени. Няма и следа от онова тихо и романтично място, на което се наслаждавахме преди 17 години. Тук сега е лудница –от народ игла да хвърлиш, няма къде да падне.Всекидневно тук се изсипват тълпи от туристи – по-малко европейци, повече жълти азиатци и цели кохорти нерези от Пакистан, Индия и Бангладеш, дошли в Тайланд „да отпуснат напрежението”. От лодки и джетове няма къде спокойно да поплуваш. Гора от чадъри и шезлонги е запушила половината от плажа. Наоколо – сергии с евтини джунджурии, ресторанти, в които на конвейер се хранят туристическите групи. Напливът на плажните търговци няма край. Забелязах, че дори природата вече е друга. Преди 17 години отливът беше дръпнал водата навътре в морето. Беше толкова плитко край брега и толкова топла водата, че едва ли не можеше да си сварим яйце. Хората бяха опънали и въженце, което да показва докъде е безопасно да се гази в морето, когато приливът настъпи. Сега няма нито прилив, нито отлив на острова. Има само комерсионализъм! И когато накрая ни поканиха да седнем в лодката на път обратно към Патая, сторихме това с облекчение!

На финала няколко думи и за още една от традиционните ценности в страната на усмивките – прословутият тайландски масаж. Такова нещо не се пропуска! Въобще не става дума за еротичен подтекст, макар че многобройните масажни салони предлагат всякакви подобни екстри. А за класическа мануална терапия, появила се от Индия преди повече от две хилядолетия и смятана за един от най-старите източни лечебни методи. В миналото е била използвана за лечение на парализа, говорни проблеми, болки в главата, гърба и стомаха. Философията на този тип масаж е чрез различни техники, насочени по вътрешните меридиани на тялото, да се постигне хармония и баланс на енергийните зони в организма.

Класическият тайландски масаж се извършва в общи стаи със завеси, които отделят клиентите, облечени в специални пижами. Препоръчително е времетраенето на масажа да е между един и два часа. Масажистът натиска със сила определени биологично активни точки върху тялото и дърпа, усуква или разтяга усърдно ставните връзки, за да елиминира стреса и умората. Интересно е, че в натиска по тялото участват палци, лакти, длани, ходила, дори… брадичката на масажиращия. Този вид масаж изобщо не е лек, но дава бърз резултат – ще се почувстваш отпочинал и добре разположен, сякаш си спал цяла нощ непробудно. Традиционния тайландски масаж с жена ми опитахме още преди 17 години в един от масажните салони в Патая. Бяхме в една стая с още три дами от нашата група, проснати на тюфлеци на земята. Спомням си, че моята масажистка беше някаква жена на силно неопределена възраст, слаба като вейка, която обаче буквално ме сгъна като носна кърпичка, въпреки моите повече от 100 килограма! Последните 30 минути от масажа ми се губят – направо заспах като заклан.

В Тайланд има много тренинг центрове за обучение по класически тай масаж. И едно по-специално училище, което носи названието Thai Massage School of Chiang Mai и е единственото в страната, оторизирано за такава дейност от върховната власт на Тайланд. Масажът, на който се обучават тук курсистите, от векове е прилаган на членовете на кралското семейство.

Цените на тези услуги в Тайланд са много ниски като изключим СПА-центровете в луксозните хотели. Там за час аромамасаж ще платиш между 2200 – 2700 бата. На улицата, където салон за масаж има на всяко кьоше, е съвсем друго. В Пукет за час и половина масаж с масло плащахме по 500 бата, което се равнява приблизително на 12 евро! В Патая е още по-евтино: този масаж върви по 300 бата за час, класическият тайски – по 200, точковия масаж на ходилата – също по 200. А жените – масажистки са перфектни! Само внимавайте сред момичетата в масажния салон да не попаднете на… ”лейди бой”. Понякога е много тънка разликата. Макар че, знам ли, някои може да предпочитат и това…

(Край)

Асен Бояджиев

Продуктов мениджър в Туристическа компания Бояна-МГ
Дългогодишен журналист, посетил над 70 страни с фотоапарат и бележник. Автор на серия пътеписи и статии за различни дестинации, сред които и поредицата "Записки на пътешественика". Поредицата излезе като електронна книга и може да бъде безплатно изтеглена оттук: http://zapiski.boiana-mg.bg/
19/02/2016

Коментирай

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*