ПРИКАЗКАТА КЕФАЛОНИЯ: 3. Каменните плажове и заливите с 50 нюанса в синьо
ПРИКАЗКАТА КЕФАЛОНИЯ
(или из Южна Гърция преди „потопа”)
Вижте всички статии от поредицата „ПРИКАЗКАТА КЕФАЛОНИЯ (или из Южна Гърция преди „потопа”) тук.
3. Каменните плажове и заливите с 50 нюанса в синьо
Кефалония не разполага с археологическо богатство, подобно на това в континентална Гърция. Но природата е фантастична, морето през септември е топло и естествено плажовете привличат най-много туристи.
Първият, на който стъпихме да посъберем още малко от горещото, но вече ранноесенно слънце, е Антисамис. Като повечето гръцки плажове е постлан с дребни светли камъчета и изисква, както правят повечето туристи, да си сложиш на краката специалните за тази цел обувки. За шезлонг и чадър тук не платихме, но местният персонал ни предостави веднага менюто с напитки. Повечето българи са наясно, че на плажовете в южната ни съседка чадър и шезлонг се ползват безплатно, но пък това се компенсира с консумация на кафе, разни напитки или нещо друго. В Кефалония само на Антисамис,както се казва, минахме тънко. На всички останали по това време на сезона ни искаха по 7 евро за два шезлонга и чадър. У нас на едни места е по-скъпо, на други по-евтино. На този плаж има център за водни спортове, който предлага много забавления сред морската вода.
На рекламни брошури бях виждал страхотни плажове в Гърция. Един от тях, може би в топ 10, е плажът Миртос. Погледнете го на снимката, направена от птичи поглед – невероятно красив, морската вода е наистина с „50 нюанса в синьо”! От такава височина обаче човек може и да се подлъже, че бялата на цвят плажна ивица е като тази по екзотичните азиатски или карибски дестинации. Сиреч с фин пясък, бял като брашно. Нищо подобно: като слезете на плажа, ще стъпите на безброй и различни по големина мраморни камъчета и е мъка да шляпаш бос из тях. Щем не щем пребродихме камънака до пещерата в края на плажа, но заради красотата си струваше подобно усилие. Пък и все пак взехме пример и от хората, които се бяха отказали от шезлонг и лежаха направо на камъните, без да им прави впечатление това неудобство.
Такива се оказаха плажовете и в Порос, и в Асос, и във Фискардо, само в Скала усетихме благодатта на морския пясък. Нещо повече, на този плаж предлагат услугите си китайски масажистки и нашите дами веднага се възползваха от това. И още едно изключение – близо до Сами има плаж с шезлонги на трева, без чадър, тъй като е достатъчна сянката на дърветата.
Край повечето плажове има и къде да похапнеш. Риба, морски дарове, сувлаки (гръцките шишчета), дзадзики (като нашенската салата „Снежанка”), мусака, пържоли, свежа салата, бира… Цените са прилични, обслужването също, ако в това време не се изсипе някоя голяма група туристи. А заведенията не са големи и нямат по 100 човека персонал.
През цялото ни пребиваване в Кефалония сменяхме плажовете всеки ден. Разнообразно е, така и можахме за няколко дни почти да обиколим с колата целия остров. Така правят сигурно и повечето туристи, настанени във вили и хотели, със собствените им коли или с автомобили под наем. В Кефалония масово се предлага услугата рент а кар. Така че ако не биете дългия път с автомобил от България и ползвате самолет през Атина, летището е само на 8 км от столицата Аргостоли. Обществен транспорт не търсете – или такси, или си вземете рент а кар, за да сте свободни в избора си къде да си прекарвате ваканцията през съответния ден. Цената на горивото, на дизела например, се въртеше около 1,46 евро за литър.
(Следва)
Асен Бояджиев
Последни публикации от Асен Бояджиев (виж всички)
- ОТ ПЪТЕШЕСТВИЯТА С УСМИВКА: Шведска маса по турски - 2024/01/09
- НЕПОЗНАТИЯТ МАДАГАСКАР – част 3 - 2023/12/05
- НЕПОЗНАТИЯТ МАДАГАСКАР – част 2 - 2023/11/21