Великденският парад на балоните

Втори път Египет ни посрещна гостоприемно по време на Великден, като ни даде възможност за празнични преживявания – хем близки по дух, хем различни.

Преди години вятърът на Кападокия ни попречи да се присъединим към ятото на летящите хора с балон. Но сега, и точно на Велика събота, Луксор гостоприемно ни включи в парада на балоните, за да осъществим една дългоочаквана мечта. Да посрещнем слънчевия изгрев във въздуха и от птичи поглед да проследим вековните монументални паметници на древен Египет, разположени на западния бряг на Нил. Тук вече тучните поля са дали първата реколта пшеница, дините са сочни и сладки или с вкусовете и температурите на Египет се пренесохме в периода на нашите горещници през юли и август.
За да се насладим на това невероятно преживяване, трябваше да преодолеем неудобството от нощното ставане в 3 часа, за да преплуваме с лодка великата река Нил до западния й бряг и да стигнем с автобуси до площадката за излитане.

По време на трансфера ни обгрижваше част от екипа на фирмата за летене с балони. Домакините ни разказаха, че в Луксор в момента има 22 лицензирани фирми, които извършват тази дейност, а техните пилоти се считат за най-опитни, тъй като тук природата позволява да се лети целогодишно. Пилоти от египетската школа може да срещнете на летателни балони в Турция, Тунис, Мароко и навсякъде, където се предлага тази атракция. Но нашите домакини не бяха чували за Белоградчишките скали и че над тях в България също на туристите се предлагат полети с балони.

Снимките ни от това незабравимо преживяване, по време на което във въздуха се рееха 35 балона, са направени колективно от нас с Асен и приятелките ни Джеси и Леди, с които най-често споделяме страстта си да пътешестваме. Хронологично показваме как се случи за нас днешната Велика събота – по суша, въздух и вода. Или как в пълна мяра преживяхме един от най-популярните слогани на Бояна-МГ.

А в неделя, на самия Великден, бяхме планирали да отбележим празника със служба в местния храм Света Мария, където коптите-християни почитат Бога. Тази църква е част от няколкото коптски храма, които служат на вярващите от християнската общност в Луксор, културно-историческата столица на Египет. Когато влязохме в църквата се оказа, че тук няма традиция да се палят свещи, нямаше и тържествена литургия, която обикновено се служи по време на един от най-светлите християнски празници. За сметка на това пък храмът беше пълен с деца, а вместо свещеници няколко млади жени общуваха с тях – непринудено, с много настроение и вдъхновение, за да стигне до детските души и сърца посланието на божието слово.


Преди няколко години, по време на наш Великденски чартър до Шарм ел Шейх, местните ни партньори-копти успяха да организират за нашите туристи посещение на служба в манастира Света Екатерина. На това място в Синайския полуостров Исус Христос се явил на Моисей под формата на Неизгарящата къпина. Тук пророкът е получил и скрижалите с десетте божи заповеди. В манастира, ограден високи крепостни стени, се намира и най-богатата съхранена древна книжнина след библиотеката във Ватикана, включително и манускрипти от ранното християнство.

И днес, като си спомня, преживявам службата на гръцките монаси. Тя излизаше извън пределите на вкопаната в земята базилика Преображение Господне, построена по времето на император Юстиниан Първи, за да докосне божествените дълбини на сърцата ни и да извади сълзите на благодат и благодарност, бликнали от преживяването на този космически миг.

МАРИЯ ЯНКОВА

Асен Бояджиев